Сесія міської ради Львова звернеться до керівництва держави щодо законопроекту, який передбачає контроль за місцевим самоврядуванням з боку обласних державних адміністрацій Прес-служба ЛМР

Львівська міська рада звернеться до керівництва держави з вимогою не допустити розгляду та прийняття законопроекту «Про здійснення державного контролю за відповідністю рішень органів місцевого самоврядування Конституції та законам України» у пропонованій Урядом редакції. Відповідне звернення будуть сьогодні голосувати на сесії Львівської міської ради.


«Звернення адресоване Голові Верховної Ради, Голові підкомітету державного будівництва регіональної політики та місцевого самоврядування Власенку, Народним Депутатам України та Прем'єр-міністру України. Як ви знаєте, колись прокуратура мала право стосовно винесення протестів, здійснювала нагляд за органами місцевого самоврядування. Зараз в Міністерстві регіонального розвитку вирішили підготувати проект закону, щоби таке право надати обласним державним адміністраціям. Колись, коли прокуратура виносила протест, то ми на сесії міської ради той протест могли розглянути, і або відхилити, або задовольнити. Якщо відхиляли, то прокуратура ішла в суд і через суд пробувала довести свою правоту. І це був цілком демократичний процес. Але якщо цю функцію передати обласним адміністраціям, і наприклад, в районах області це пропонується передавати районним адміністраціям, то їм пропонують надати повноваження, щоб вони автоматично рішенням зупиняли дію будь-якого акту органа місцевого самоврядування. Тобто це недопустимі речі, тому була спільна позиція асоціації міст України, була спільна позиція всіх мерів України. Ми вимагаємо, щоби цей закон навіть не вносили у Верховну Раду і не робили позорища для України. Тому, що цей проект закону порушує конституцію України і цей проект закону порушує Європейську Хартію місцевого самоврядування», - зазначив мер Львова Андрій Садовий.

Подаємо текст звернення повністю:

«Ми, депутати Львівської міської ради, від імені громади м. Львова звертаємось з метою захистити гарантоване Конституцією України право територіальної громади на самоврядування та запобігти встановленню абсолютної влади голів держадміністрацій на місцях.

Вже більше двох років в нашій державі оголошена та триває реформа децентралізації поряд з реформою об’єднання територіальних громад. Успішні результати вказаних реформ беззаперечно продемонстрували їх ефективність та, перш за все, реальну відповідність потребам територіальних громад. Адже, тривале знищення територіальних громад в Україні, що відбувалось протягом всіх років незалежності, поставило під загрозу банкрутства в цілому нашу державу.

Визнаючи, що сильні громади є показником сильної держави, влада в той же час в останній рік суттєво зменшила темп реформи децентралізації, а запропонований Урядом законопроект щодо державного контролю за рішеннями органів місцевого самоврядування взагалі поставив під сумнів продовження реформи як такої, оскільки  зміст законопроекту передбачає повну «централізацію» влади на місцях у руках голів держадміністрацій.

Прийняття вказаного законопроекту перетворює реальну фінансову самоврядність та інші досягнення децентралізації на декларативні, тобто зведені нанівець у разі отримання місцевими держадміністраціями права безконтрольно зупиняти будь-які рішень місцевих рад. Встановлення державного контролю за рішеннями органів місцевого самоврядування у пропонований Урядом спосіб спричинить блокування місцевих реформ та  підпорядкування проведення таких реформ волі губернаторів, а не інтересам громади в особі її представників у місцевих радах.

Окрім самої мети втручання в діяльність органів місцевого самоврядування, що суперечить цілям децентралізації та самостійності територіальних громад, очевидною є недосконалість законопроекту і в інших аспектах, зокрема:

  • Місцеві державні адміністрації не володіють ні фаховими, ні кадровими ресурсами для виконання непропорційно широких контрольних функцій у різних сферах. При цьому, законодавчо не передбачено жодної відповідальності за нанесення збитків місцевому самоврядуванню неправомірним зупиненням рішень, отже держана влада прогнозовано зловживатиме правом на зупинення прогресивних рішень;
  • Передбачена можливість зупинити навіть наказ департаменту чи управління, а не  лише рішення місцевої ради чи виконкому, що несе загрозу цілком «паралізувати» роботу відповідних органів місцевого самоврядування;
  • Пропонований спосіб контролю не містить альтернативи та можливості внесення зауважень на рішення органів місцевого самоврядування, з тим, щоб надати можливість місцевим радам виправити недоліки. Таким чином, інструмент не спрямований на ефективну взаємодію державної влади та місцевого самоврядування та забезпечення законності рішень, а лише на посилення впливу державної адміністрації на орган місцевого самоврядування.

Місцеве самоврядування – не лише право, а й реальна здатність територіальних громад без зовнішнього впливу вирішувати локальні справи. Така здатність буде суттєво обмежена зупиненням з боку місцевих державних адміністрацій «невигідних» державі чи безпосередньо губернатору рішень. Адже, навіть у випадку, якщо суд не знайде достатніх підстав для визнання правового акту незаконним, діяти рішення не буде упродовж усього часу судового розгляду, який може тривати достатньо довго.

Таким чином, прийняття вказаного законопроекту не лише зупиняє реформу децентралізації, а руйнує самостійність місцевого самоврядування, підпорядковуючи його керівникам держадміністрацій.

Враховуючи вищесказане та з метою гарантування конституційного права територіальної громади на самоврядування,

ПРОСИМО:

  1. Не допустити розгляду та прийняття Законопроекту «Про здійснення державного контролю за відповідністю рішень органів місцевого самоврядування Конституції та законам України» у пропонованій Урядом редакції.
  2. Забезпечити підготовку та публічне обговорення нової редакції законопроекту із залученням асоціацій органів місцевого самоврядування, експертів з місцевого самоврядування, науковців  та безпосередньо представників місцевих рад».
  3. , цього тижня у Львівській міській раді відбулось засідання регіональної платформи з вироблення політики у сфері місцевого самоврядування на тему: «Обговорення актуальних законопроектів та законів, що стосуються органів місцевого самоврядування» в рамках Проекту «Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС), який реалізує Асоціація міст України за підтримки USAID. Засідання провела виконавча дирекція Львівського регіонального відділення Асоціації міст України. На засіданні обговорили чимало питань, які стосуються органів місцевого самоврядування, зокрема, проект Закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо здійснення державного контролю за відповідністю рішень органів місцевого самоврядування Конституції та законам України». Як зазначив під час засідання міський голова Львова Андрій Садовий, цей законопроект суперечить Конституції України і Європейській хартії місцевого самоврядування. Відтак, одностайно на засіданні було проголосовано скерувати відповідне звернення до центральних органів влади, аби відповідний законопроект не вносити на розгляд Верховної Ради.
Найпопулярніші новини сьогодні

23 Квітня, 2018 Понеділок
більше новин