«Львів завжди був, є і буде твердинею українських національних цінностей, тому для нас важлива якість сервісу»,- А. Москаленко Уляна Шпуляр

Сьогодні, 15 лютого, на пленарному засіданні Львівської міської ради затвердили ухвалу «Про регулювання мови обслуговування громадян у сфері надання послуг, торгівлі та здійснення інформування про товари та послуги у м. Львові», відповідно до якої визначаються основні засади мовної політики при наданні суб’єктами господарювання на території міста Львова послуг в сфері обслуговування населення, маркування товарів та розміщення інформації на виконання норм чинного законодавства.


«Львів завжди був, є і буде твердинею українських національних цінностей, тому для нас важлива якість сервісу. Паралельно напрацьовувався проект ухвали щодо якості надання послуг, зокрема, і англійською мовою. Ми визначаємо модель щодо дотримання законів України щодо реклами, етикеток тощо. Ми в рекомендаційному стилі даємо поради закладам харчування та обслуговування, щоб у закладах були примірники державною мовою та англійською мовою. Визначено напрямок, як має здійснюватись контроль і стимулювання», - прокоментував Андрій Москаленко, заступник міського голови з питань розвитку.

«Прошу підтримати цю ухвалу, зважаючи на те, що держава ще не прийняла закон про державну мову, тому мусимо на локальному рівні його врегулювати», - сказав Святослав Літинський, активіст, співдоповідач ухвали.

«Ця велика праця, яку ви робите для української мови, заслуговує великої поваги та пошани», - звернувся міський голова Львова Андрій Садовий до Святослава Літинського.

Ухвала «Про регулювання мови обслуговування громадян у сфері надання послуг, торгівлі та здійснення інформування про товари та послуги у м. Львові», зокрема, передбачає, що:

- у м. Львові мовою спілкування, діловодства і ведення документації органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій комунальної форми власності є державна мова.

- На території м. Львова вивіски, плакати, афіші, повідомлення та цінники повинні виконуватись державною мовою.

- Рекламні оголошення, повідомлення та інші форми аудіо- і візуальної рекламної продукції виконуються відповідно до Закону України “Про рекламу“.

- Якщо реклама виконана іноземною мовою, поруч із текстом, викладеним іноземною мовою, розміщується переклад державною мовою, який за розміром та змістом не може бути меншим оригіналу.

- Ці вимоги не поширюються на товарні знаки, знаки обслуговування, логотипи, якщо вони зареєстровані у встановленому порядку іноземною мовою.

- При необхідності використання іноземної мови розмір шрифту тексту інформаційного характеру не може бути більшим за розмір шрифту тексту державною мовою.

- Маркування, етикетування продовольчих та непродовольчих товарів, які реалізуються у м. Львові, інструкції про їх застосування виконуються державною мовою.

- За рішенням виробників товарів поруч із текстом, викладеним державною мовою, може розміщуватися його переклад іншими мовами.

- Знаки для товарів і послуг наводяться у тому вигляді, у якому їм надана правова охорона в Україні.

- У м. Львові у всіх сферах обслуговування громадян вживається державна мова.

- Виконавець послуг зобов’язаний звертатися та спілкуватися зі споживачем послуг (клієнтом) державною мовою.

- Перехід на іноземні мови можливий за бажанням клієнта (споживача) у разі, якщо виконавець послуг ними володіє.

- У всіх закладах сфери громадського харчування, торгівлі, обслуговування обов’язковою є наявність переліків товарів і послуг, у тому числі меню, прейскурантів цін, інформаційних буклетів, брошур та інших засобів надання/розміщення інформації, виконаних державною мовою.

- При обслуговуванні споживачів, персонал зобов’язаний пропонувати меню, переліки товарів та послуг, прейскуранти цін, інформаційні буклети, брошури, та інші засоби надання/розміщення інформації державною мовою і лише на вимогу споживача надати меню, переліки товарів та послуг, прейскуранти цін, інформаційні буклети, брошури та інші засоби надання/розміщення інформації будь-якою іншою мовою за наявності.

- Ці вимоги не поширюються на заклади, у яких меню, переліки товарів та послуг, прейскуранти цін, інформаційні буклети, брошури та інші засоби надання/розміщення інформації здійснені державною мовою з паралельним перекладом іноземною або кількома іноземними мовами, які одразу надаються споживачам.

- Суб'єкти господарювання, реалізуючи продукцію (виріб, товар, роботу чи послугу, які виготовляються, виконуються чи надаються для задоволення суспільних потреб) і здійснюючи обслуговування споживачів у закладах громадського харчування, громадському транспорті та розважальних закладах при відтворенні аудіовізуальних творів (пісень, музичних треків, ведення розважальних програм), зобов’язані дотримуватися вимог, встановлених Законом України “Про телебачення і радіомовлення“ для телерадіоорганізацій.

- У м. Львові у сфері громадського харчування, торгівлі, інших сферах обслуговування інформація на касових чеках, розрахункових квитанціях, транспортних квитках, квитках на культурно-розважальні, спортивні та інші заходи здійснюється та надається споживачам державною мовою, за винятком власних товарних знаків, знаків обслуговування, логотипів, якщо вони зареєстровані у встановленому порядку іноземною мовою.

- У разі недотримання вимог, визначених цією ухвалою, керівник або уповноважена особа суб’єкта господарювання (підприємства, установи, організації) несе відповідальність згідно із законодавством України.

- Суб’єкти господарювання, які надають послуги у сфері обслуговування споживачів на території м. Львова, зобов’язані неухильно дотримуватися вимог ст. 10 Конституції України та цієї ухвали.

- Обслуговування споживачів має відбуватись державною мовою, окрім випадку, коли споживач нею не володіє або звертається до працівників суб'єкта господарювання будь-якою іншою мовою, і відповідні працівники володіють такою мовою.

- Суб’єкти господарювання, які здійснюють свою діяльність на території м. Львова, зобов’язані реалізовувати продукцію, що відповідає вимогам цієї ухвали.

Також зазначено, що недотримання вимог цієї ухвали є адміністративним правопорушенням за ст. 155 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Також ухвалою рекомендують закладам торгівлі та громадського харчування мати:

- Обслуговуючий персонал, який володіє англійською або іншою іноземною мовою для її використання з іноземними споживачами.

- Примірник меню (прейскуранта цін, інформаційного буклета тощо), який виконаний англійською або іншою іноземною мовою.

Контроль за виконанням вимог цієї ухвали покладається на Львівське комунальне підприємство “Муніципальна варта“ (у частині складання протоколів про адміністративне правопорушення за ст. 155 Кодексу України про адміністративні правопорушення), яке тісно співпрацює із Головним управлінням Національної поліції України у Львівській області, Головним управлінням Держпродспоживслужби у Львівській області.

Безпосереднє виконання вимог ухвали забезпечується відповідальними виконавчими органами міської ради у межах повноважень, які надані законодавством України.

Районним адміністраціям, Львівському комунальному підприємству “Муніципальна варта“, комунальному підприємству “Адміністративно-технічне управління“ у разі виявлення порушень вимог цієї ухвали складати протоколи про адміністративні правопорушення, передбачені ст. ст. 155, 155-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення, відповідно до рішення виконавчого комітету від 26.09.2014 № 742 “Про надання посадовим особам права складати протоколи про адміністративні правопорушення“.

Скарги споживачів з питань порушення вимог цієї ухвали приймаються за такими номерами телефонів:

- Гарячої лінії міста – 15-80, +38 (032) 297-59-11.

- Львівського комунального підприємства “Муніципальна варта“ – +38 (032) 259-00-15.

-  Чергового районного відділу поліції – 102.

- Головного управління Держпродспоживслужби у Львівській області – +38 (032) 261 36 90.

Ухвалою передбачено районним адміністраціям у співпраці з Головним управлінням Національної поліції України у Львівській області та його територіальними (районними) підрозділами, Головним управлінням Держпродспоживслужби у Львівській області, Львівським комунальним підприємством “Муніципальна варта“, громадськими організаціями утворити робочі групи для контролю щодо дотримання вимог цієї ухвали та законодавства України щодо надання інформації про товар та послугу державною мовою.

відео: Андрій Андрух

Найпопулярніші новини сьогодні

14 Березня, 2018 Середа
більше новин